Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Manwich-sås har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 12 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Manwich-sås över genomsnittet i glykemiskt index.
Manwich-sås är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 80 kcal |
| Kolhydrater | 18g |
| Socker (totalt) | 13g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 11g |
| Fiber | 1g |
| Löslig | 0.3g |
| Olöslig | 0.7g |
| Protein | 1g |
| Fett | 0.5g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.4g |
| Natrium | 600mg |
Manwich-sås har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 12 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Manwich-sås har ett måttligt glykemiskt index (65). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Manwich-sås har en glykemisk belastning på 12 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →