Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
måltidstråg har ett glykemiskt index på 60, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 7 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra other rankas måltidstråg över genomsnittet i glykemiskt index.
måltidstråg är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 140 kcal |
| Kolhydrater | 12g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 2g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 9g |
| Fett | 6g |
| Mättat | 2g |
| Omättat | 4g |
| Natrium | 350mg |
måltidstråg har ett glykemiskt index på 60, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 7 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
måltidstråg har ett måttligt glykemiskt index (60). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
måltidstråg har en glykemisk belastning på 7 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →