Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
majskorn har ett glykemiskt index på 52, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 10 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas majskorn bland de lägsta i glykemiskt index.
majskorn är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 86 kcal |
| Kolhydrater | 19g |
| Socker (totalt) | 6.3g |
| Naturligt | 6.3g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2.7g |
| Löslig | 0.8g |
| Olöslig | 1.9g |
| Protein | 3.2g |
| Fett | 1.2g |
| Mättat | 0.2g |
| Omättat | 1g |
| Natrium | 15mg |
majskorn har ett glykemiskt index på 52, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 10 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
majskorn har ett lågt glykemiskt index (52), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
majskorn har en glykemisk belastning på 10 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →