grillad majs

grillad majs

GI 52 · LågtGL 13.9 / 100 g6/10

Lågt GI

52 GI

GL 13.9 per 100 g

Logi-poäng 6/10
  • Bra vatteninnehåll
  • Måttlig glykemisk belastning

grillad majs har ett glykemiskt index på 52, samma som vanligt Sockermajs (52).

Uppdaterad 3 juli 2026 · Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Former av Sockermajs

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

grillad majs är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

123
Kalorier
26.71 g
Kolhydrater
4.67 g
Protein
1.93 g
Fett
per 100g
Kalorier123 kcal
Kolhydrater26.71 g
Socker (totalt)8.94 g
Naturligt8.9 g
Tillsatt0 g
Fiber2.86 g
Löslig0.9 g
Olöslig2 g
Protein4.67 g
Fett1.93 g
Mättat0.26 g
Omättat1.67 g
Natrium15 mg

Bearbetningsgrad

30%
Minimal
Varför detta betyg?
  • Bra vatteninnehåll
  • Innehåller kostfiber
  • Låg halt av mättat fett
  • Måttlig glykemisk belastning
  • Högt stärkelseinnehåll
  • Begränsad proteintäthet

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för grillad majs?

grillad majs har ett glykemiskt index på 52 (Lågt) och en glykemisk belastning på 13.9 per 100 g.

Är grillad majs bra för personer med insulinresistens?

grillad majs har ett lågt glykemiskt index (52), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Vilken form av Sockermajs har lägst glykemisk belastning?

Bland formerna av Sockermajs i denna databas har konserverad majs lägst glykemisk belastning (6.4 per 100 g).

Se grillad majs i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.