Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Almette lätt färskost med örter har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas Almette lätt färskost med örter bland de lägsta i glykemiskt index.
Almette lätt färskost med örter är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 120 kcal |
| Kolhydrater | 4g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.5g |
| Löslig | 0.2g |
| Olöslig | 0.3g |
| Protein | 7g |
| Fett | 7g |
| Mättat | 4.5g |
| Omättat | 2.5g |
| Natrium | 400mg |
Almette lätt färskost med örter har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Almette lätt färskost med örter har ett lågt glykemiskt index (0), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Almette lätt färskost med örter har en glykemisk belastning på 0 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →