Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
mexikansk färskost har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas mexikansk färskost bland de lägsta i glykemiskt index.
mexikansk färskost är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 120 kcal |
| Kolhydrater | 4g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.5g |
| Löslig | 0.2g |
| Olöslig | 0.4g |
| Protein | 13g |
| Fett | 6g |
| Mättat | 3.5g |
| Omättat | 2.5g |
| Natrium | 400mg |
mexikansk färskost har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
mexikansk färskost har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
mexikansk färskost har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →