Logi · Gestionează rezistența la insulină
Logi scanează mesele, calculează încărcătura glicemică în timp real și arată exact cum fiecare ingredient afectează glicemia.
Începe gratuit →
Mălai are un indice glicemic de 71, clasificat ca aliment cu IG ridicat. Cu o încărcătură glicemică de 17 per 100g, are un impact moderat asupra glicemiei.
Comparativ cu alte grains, Mălai se situează printre cele mai ridicate în privința indicelui glicemic.
Mălai poate cauza creșteri rapide ale glicemiei și se recomandă consumul în porții mici.
De ce acest scor?
| Calorii | 119 kcal |
| Carbohidrați | 23.7g |
| Zaharuri (total) | 0.1g |
| Naturale | 0.1g |
| Adăugate | 0g |
| Fibre | 1.3g |
| Solubile | 0.39g |
| Insolubile | 0.91g |
| Proteine | 3.5g |
| Grăsimi | 1g |
| Saturate | 0.2g |
| Nesaturate | 0.8g |
| Sodiu | 2mg |
Mălai are un indice glicemic de 71, clasificat ca aliment cu IG ridicat. Cu o încărcătură glicemică de 17 per 100g, are un impact moderat asupra glicemiei.
Mălai are un indice glicemic ridicat (71). Persoanele cu rezistență la insulină ar trebui să limiteze consumul.
Mălai are o încărcătură glicemică de 17 per 100g, indicând un impact moderat asupra glicemiei.
Logi · Gestionează rezistența la insulină
Logi scanează mesele, calculează încărcătura glicemică în timp real și arată exact cum fiecare ingredient afectează glicemia.
Începe gratuit →