kuivattu luumu

GI 29 · MatalaGL 18.6 / 100 g6.5/10

Matala GI

29 GI

GL 18.6 / 100 g

Logi-pisteet 6.5/10
  • Runsaasti kuitua
  • Tiivistettyjä luonnollisia sokereita ja hiilihydraatteja

kuivattu luumu glykeeminen indeksi on 29, matalampi kuin tavallisella Luumu (35).

Lähteet: Logi Nutrition -tiimi (USDA-pohjainen koostumus, tekoälyavusteinen) · Ei korvaa terveydenhuollon ammattilaisen ohjeita · Ilmoita virheestä

Luumu muodot

Logi · Insuliiniresistenssin hallinta

Laske verensokeriasi älykkäämmillä ruokavalinnoilla

kuivattu luumu on yksi 11 149 ruoasta, jonka Logi pisteyttää, kun valokuvaat aterian — annoksen kanssa.

Jatka selaimessa
Logi app, food index screen

Ravintoarvot (per 100g)

240
Kalorit
63.9 g
Hiilihydraatit
2.2 g
Proteiini
0.4 g
Rasva
per 100g
Kalorit240 kcal
Hiilihydraatit63.9 g
Sokerit (yhteensä)38.1 g
Luonnolliset38.1 g
Lisätyt0 g
Kuitu7.1 g
Liukoinen2.1 g
Liukenematon5 g
Proteiini2.2 g
Rasva0.4 g
Tyydyttyneet0.1 g
Tyydyttymättömät0.3 g
Natrium2 mg

Jalostettu taso

50%
Kohtalainen
Miksi tämä pistemäärä?
  • Runsaasti kuitua
  • Tarjoaa kaliumia ja polyfenoleja
  • Kuivatuksi hedelmäksi matala glykeeminen indeksi
  • Tiivistettyjä luonnollisia sokereita ja hiilihydraatteja
  • Vähäisen vesipitoisuuden vuoksi energiapitoinen
  • Annoskoko voi insuliiniresistenssissä helposti kasvaa liian suureksi

Allergeenit

Ei EU-14-allergeeneja

Matala-GI-reseptit Logi Food Coachissa

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on kuivattu luumu glykeminen indeksi?

kuivattu luumu glykeeminen indeksi on 29 (Matala) ja glykeeminen kuorma 100 g:ssa on 18.6.

Sopiiko kuivattu luumu insuliiniresistenssiä sairastaville?

kuivattu luumu glykeminen indeksi on matala (29), mikä tekee siitä hyvän vaihtoehdon insuliiniresistenssiä sairastaville.

Millä Luumu muodolla on matalin glykeeminen kuorma?

Tämän tietokannan Luumu muodoista Luumu sisältää matalimman glykeemisen kuorman (3.5 / 100 g).

Katso kuivattu luumu Logi-sovelluksessa annoksesi kanssa.

Food diary cheat sheet

Ilmainen PDF — 3 sivua

Viikoittainen ruokapäiväkirjasi

Seuraa aterioita, glykeemistä kuormaa ja mielialaa. Huomaa kaavat 3 viikossa.

Ei roskapostia. Peru milloin tahansa.