ρολό με γαρίδες

GI 55 · ΜέτριοςGL 12 / 100 g4/10

Μέτριο GI

55 GI

GL 12 ανά 100 g

Βαθμολογία Logi 4/10
  • περιέχει άπαχη πρωτεΐνη γαρίδας
  • μέτριο γλυκαιμικό φορτίο

Το ρολό με γαρίδες έχει γλυκαιμικό δείκτη 55 (Μέτριος).

Ενημερώθηκε 13 Σεπ 2026 · Πηγές: Ομάδα Διατροφής Logi (σύνθεση από USDA, με υποστήριξη AI) · Δεν αποτελεί ιατρική συμβουλή · Αναφορά σφάλματος

Logi · Διαχείριση αντίστασης στην ινσουλίνη

Μειώστε το σάκχαρό σας με πιο έξυπνες διατροφικές επιλογές

Το ρολό με γαρίδες είναι ένα από τα 11.140 τρόφιμα που βαθμολογεί το Logi όταν φωτογραφίζετε ένα γεύμα — με την ποσότητα.

Συνέχεια στο web
Logi app, food index screen

Διατροφικά στοιχεία (ανά 100g)

180
Θερμίδες
22 g
Υδατάνθρακες
7 g
Πρωτεΐνες
7 g
Λίπη
ανά 100g
Θερμίδες180 kcal
Υδατάνθρακες22 g
Σάκχαρα (σύνολο)2 g
Φυσικά1 g
Προστιθέμενα1 g
Φυτικές ίνες2 g
Διαλυτές0.6 g
Αδιάλυτες1.4 g
Πρωτεΐνες7 g
Λίπη7 g
Κορεσμένα1.5 g
Ακόρεστα5.5 g
Νάτριο500 mg

Βαθμός επεξεργασίας

80%
Υψηλής επεξεργασίας
Γιατί αυτή η βαθμολογία;
  • περιέχει άπαχη πρωτεΐνη γαρίδας
  • παρέχει φυτικές ίνες
  • περιλαμβάνει λαχανικά
  • μέτριο γλυκαιμικό φορτίο
  • υψηλή περιεκτικότητα σε νάτριο
  • τηγανητό και επεξεργασμένο περιτύλιγμα

Αλλεργιογόνα

Δεν αναφέρεται κάποιο από τα 14 αλλεργιογόνα της ΕΕ

Συνταγές χαμηλού GI στο Logi Food Coach

Συχνές Ερωτήσεις

Ποιος είναι ο γλυκαιμικός δείκτης του ρολό με γαρίδες;

Το ρολό με γαρίδες έχει γλυκαιμικό δείκτη 55 (Μέτριος) και γλυκαιμικό φορτίο 12 ανά 100 g.

Είναι το ρολό με γαρίδες κατάλληλο για άτομα με αντίσταση στην ινσουλίνη;

Το ρολό με γαρίδες έχει μέτριο γλυκαιμικό δείκτη (55). Άτομα με αντίσταση στην ινσουλίνη μπορούν να το καταναλώνουν με μέτρο.

Πώς επηρεάζει το ρολό με γαρίδες το σάκχαρο αίματος;

Το ρολό με γαρίδες έχει γλυκαιμικό φορτίο 12 ανά 100g, γεγονός που υποδηλώνει μέτρια επίδραση στα επίπεδα σακχάρου αίματος.

Δείτε το ρολό με γαρίδες στην εφαρμογή Logi, με τη δική σας ποσότητα.

Food diary cheat sheet

Δωρεάν PDF — 3 σελίδες

Το εβδομαδιαίο ημερολόγιο διατροφής σου

Καταγράψτε γεύματα, γλυκαιμικό φορτίο & διάθεση. Εντοπίστε μοτίβα σε 3 εβδομάδες.

Χωρίς spam. Διαγραφή ανά πάσα στιγμή.