Sort ris

Sort ris

GI 42 · LavtGL 20.7 / kop8/10

Lav GI

42 GI

GL 20.7 pr. kop (195 g) · GL 10.6 pr. 100 g

Logi-score 8/10
  • Indeholder antioxidantrige anthocyaniner
  • Høj kulhydrattæthed

Sort ris har et glykæmisk indeks på 42, lavere end almindelig Kogt hvid ris (73). En kop (195 g) giver en glykæmisk belastning på 20.7.

Opdateret 4. jul. 2026 · Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af Kogt hvid ris

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Sort ris er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 kop195 g20.7

Næringsindhold (per 100g)

118.2
Kalorier
25.34 g
Kulhydrater
2.87 g
Protein
0.84 g
Fedt
per 100g
Kalorier118.2 kcal
Kulhydrater25.34 g
Sukker (i alt)0.24 g
Naturligt0.2 g
Tilsat0 g
Fiber1.66 g
Opløselig0.5 g
Uopløselig1.2 g
Protein2.87 g
Fedt0.84 g
Mættet0.17 g
Umættet0.67 g
Natrium5 mg

Forarbejdningsgrad

35%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • Indeholder antioxidantrige anthocyaniner
  • God kilde til kostfibre
  • Høj kulhydrattæthed
  • Moderat glykæmisk belastning

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Sort ris?

Sort ris har et glykæmisk indeks på 42 (Lavt). En kop (195 g) har en glykæmisk belastning på 20.7; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 10.6.

Er Sort ris godt for personer med insulinresistens?

Sort ris har et lavt glykæmisk indeks (42), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Kogt hvid ris har den laveste glykæmiske belastning?

Sort ris har den laveste glykæmiske belastning af alle former af Kogt hvid ris i denne database (10.6 pr. 100 g).

Tjek Sort ris i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.