Pulisseri

GI 35 · LavtGL 2.6 / 100 g7.2/10

Lav GI

35 GI

GL 2.6 pr. 100 g

Logi-score 7.2/10
  • Giver fermenteret mejeriprotein og calcium
  • Moderat indhold af mættet fedt fra kokos og mejeriprodukter

Pulisseri har et glykæmisk indeks på 35 (Lavt).

Opdateret 10. okt. 2026 · Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Pulisseri er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

105
Kalorier
7.5 g
Kulhydrater
3.2 g
Protein
6.8 g
Fedt
per 100g
Kalorier105 kcal
Kulhydrater7.5 g
Sukker (i alt)4.5 g
Naturligt4.5 g
Tilsat0 g
Fiber0.8 g
Opløselig0.3 g
Uopløselig0.5 g
Protein3.2 g
Fedt6.8 g
Mættet5.2 g
Umættet1.6 g
Natrium290 mg

Forarbejdningsgrad

60%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • Giver fermenteret mejeriprotein og calcium
  • Lav glykæmisk belastning pr. portion
  • Indeholder gurkemeje og fedtstoffer fra kokos
  • Moderat indhold af mættet fedt fra kokos og mejeriprodukter
  • Opskriftsafhængigt natriumindhold
  • Nogle versioner indeholder frugt med højere kulhydratindhold eller tilsat sødestof

Allergener

Indeholder: mælk

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Pulisseri?

Pulisseri har et glykæmisk indeks på 35 (Lavt) og en glykæmisk belastning på 2.6 pr. 100 g.

Er Pulisseri godt for personer med insulinresistens?

Pulisseri har et lavt glykæmisk indeks (35), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvordan påvirker Pulisseri blodsukker?

Pulisseri har en glykæmisk belastning på 2.6 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.

Tjek Pulisseri i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.