Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagssuppe med broccoli og kikærter har et glykæmisk indeks på 35, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 3 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsagssuppe med broccoli og kikærter blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagssuppe med broccoli og kikærter er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 45 kcal |
| Kulhydrater | 7.5g |
| Sukker (i alt) | 2.2g |
| Naturligt | 2.2g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 2.5g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 2.2g |
| Fedt | 0.7g |
| Mættet | 0.1g |
| Umættet | 0.5g |
| Natrium | 180mg |
Grøntsagssuppe med broccoli og kikærter har et glykæmisk indeks på 35, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 3 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagssuppe med broccoli og kikærter har et lavt glykæmisk indeks (35), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagssuppe med broccoli og kikærter har en glykæmisk belastning på 3 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →