Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagscremesuppe har et glykæmisk indeks på 45, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 3 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsagscremesuppe blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagscremesuppe er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 45 kcal |
| Kulhydrater | 7.5g |
| Sukker (i alt) | 2.5g |
| Naturligt | 2.5g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 1.6g |
| Opløselig | 0.5g |
| Uopløselig | 1.1g |
| Protein | 1.2g |
| Fedt | 1.2g |
| Mættet | 0.3g |
| Umættet | 0.7g |
| Natrium | 250mg |
Grøntsagscremesuppe har et glykæmisk indeks på 45, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 3 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagscremesuppe har et lavt glykæmisk indeks (45), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagscremesuppe har en glykæmisk belastning på 3 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →