Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagsekstrakter har et glykæmisk indeks på 30, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 2 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsagsekstrakter blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagsekstrakter er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 30 kcal |
| Kulhydrater | 6g |
| Sukker (i alt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 1g |
| Opløselig | 0.3g |
| Uopløselig | 0.7g |
| Protein | 1g |
| Fedt | 0g |
| Mættet | 0g |
| Umættet | 0g |
| Natrium | 800mg |
Grøntsagsekstrakter har et glykæmisk indeks på 30, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 2 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagsekstrakter har et lavt glykæmisk indeks (30), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagsekstrakter har en glykæmisk belastning på 2 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →