Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagsret med hørfrø (ikke-fermenteret, fiberrig) har et glykæmisk indeks på 25, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 2 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsagsret med hørfrø (ikke-fermenteret, fiberrig) blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagsret med hørfrø (ikke-fermenteret, fiberrig) er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 70 kcal |
| Kulhydrater | 10g |
| Sukker (i alt) | 3g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 5g |
| Opløselig | 1.8g |
| Uopløselig | 3.2g |
| Protein | 2.5g |
| Fedt | 2.5g |
| Mættet | 0.3g |
| Umættet | 2g |
| Natrium | 40mg |
Grøntsagsret med hørfrø (ikke-fermenteret, fiberrig) har et glykæmisk indeks på 25, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 2 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagsret med hørfrø (ikke-fermenteret, fiberrig) har et lavt glykæmisk indeks (25), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagsret med hørfrø (ikke-fermenteret, fiberrig) har en glykæmisk belastning på 2 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →