Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagsbouillon med linser eller kikærter har et glykæmisk indeks på 30, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 2 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre legumes rangerer Grøntsagsbouillon med linser eller kikærter blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagsbouillon med linser eller kikærter er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 45 kcal |
| Kulhydrater | 7.5g |
| Sukker (i alt) | 1.8g |
| Naturligt | 1.8g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 2.2g |
| Opløselig | 0.66g |
| Uopløselig | 1.54g |
| Protein | 2.2g |
| Fedt | 0.5g |
| Mættet | 0.1g |
| Umættet | 0.4g |
| Natrium | 180mg |
Grøntsagsbouillon med linser eller kikærter har et glykæmisk indeks på 30, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 2 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagsbouillon med linser eller kikærter har et lavt glykæmisk indeks (30), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagsbouillon med linser eller kikærter har en glykæmisk belastning på 2 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →