Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagsberiget tomatsauce har et glykæmisk indeks på 35, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 3 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsagsberiget tomatsauce blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagsberiget tomatsauce er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 45 kcal |
| Kulhydrater | 8g |
| Sukker (i alt) | 5g |
| Naturligt | 5.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 3g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 1.5g |
| Fedt | 0.5g |
| Mættet | 0.1g |
| Umættet | 0.4g |
| Natrium | 250mg |
Grøntsagsberiget tomatsauce har et glykæmisk indeks på 35, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 3 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagsberiget tomatsauce har et lavt glykæmisk indeks (35), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagsberiget tomatsauce har en glykæmisk belastning på 3 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →