Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagsbøf har et glykæmisk indeks på 60, klassificeret som moderat GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 12 per 100g har det en moderat indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøntsagsbøf over gennemsnittet i glykæmisk indeks.
Grøntsagsbøf er velegnet i moderate mængder for personer, der overvåger blodsukkerniveauet.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 140 kcal |
| Kulhydrater | 20g |
| Sukker (i alt) | 2g |
| Naturligt | 1.5g |
| Tilsat | 0.5g |
| Fiber | 3g |
| Opløselig | 0.9g |
| Uopløselig | 2.1g |
| Protein | 3g |
| Fedt | 5g |
| Mættet | 0.7g |
| Umættet | 4.3g |
| Natrium | 350mg |
Grøntsagsbøf har et glykæmisk indeks på 60, klassificeret som moderat GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 12 per 100g har det en moderat indvirkning på blodsukker.
Grøntsagsbøf har et moderat glykæmisk indeks (60). Personer med insulinresistens kan indtage det i moderate mængder.
Grøntsagsbøf har en glykæmisk belastning på 12 per 100g, hvilket indikerer en moderat indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →