Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøntsagsbøf med sorte bønner har et glykæmisk indeks på 35, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 7 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre legumes rangerer Grøntsagsbøf med sorte bønner blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøntsagsbøf med sorte bønner er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 140 kcal |
| Kulhydrater | 20g |
| Sukker (i alt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 6g |
| Opløselig | 1.8g |
| Uopløselig | 4.2g |
| Protein | 6g |
| Fedt | 3g |
| Mættet | 0.5g |
| Umættet | 2.5g |
| Natrium | 350mg |
Grøntsagsbøf med sorte bønner har et glykæmisk indeks på 35, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 7 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøntsagsbøf med sorte bønner har et lavt glykæmisk indeks (35), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøntsagsbøf med sorte bønner har en glykæmisk belastning på 7 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →