Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
grønkål hakket rå har et glykæmisk indeks på 2, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 1 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer grønkål hakket rå blandt de laveste i glykæmisk indeks.
grønkål hakket rå er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 35 kcal |
| Kulhydrater | 4.4g |
| Sukker (i alt) | 0.99g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 4.1g |
| Opløselig | 1.2g |
| Uopløselig | 2.9g |
| Protein | 2.9g |
| Fedt | 0.5g |
| Mættet | 0.07g |
| Umættet | 0.33g |
| Natrium | 43mg |
grønkål hakket rå har et glykæmisk indeks på 2, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 1 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
grønkål hakket rå har et lavt glykæmisk indeks (2), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
grønkål hakket rå har en glykæmisk belastning på 1 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →