Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøn agurk har et glykæmisk indeks på 15, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 1 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre vegetables rangerer Grøn agurk blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøn agurk er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 15 kcal |
| Kulhydrater | 3.6g |
| Sukker (i alt) | 1.7g |
| Naturligt | 1.7g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 0.5g |
| Opløselig | 0.2g |
| Uopløselig | 0.4g |
| Protein | 0.7g |
| Fedt | 0.1g |
| Mættet | 0.02g |
| Umættet | 0.08g |
| Natrium | 2mg |
Grøn agurk har et glykæmisk indeks på 15, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 1 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøn agurk har et lavt glykæmisk indeks (15), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøn agurk har en glykæmisk belastning på 1 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →