Basmati ris

Basmati ris

GI 58 · ModeratGL 25.8 / kop4/10

Mellem GI

58 GI

GL 25.8 pr. kop (158 g) · GL 16.4 pr. 100 g

Logi-score 4/10
  • Glykæmisk indeks på ca. 58, hvilket er markant lavere end almindelige hvide ris, der ligger på ca. 73.
  • Stadig en stivelsesholdig fødevare: glykæmisk belastning på ca. 16 pr. 100 g tilberedt.

Basmati ris har et glykæmisk indeks på 58 (Moderat). En kop (158 g) giver en glykæmisk belastning på 25.8.

Gennemgået 6. aug. 2026 · Kilder: Logi Ernæringsteam (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret, menneskegennemgået) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

I stedet for denne

Former af Basmati ris

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Basmati ris er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 tbsp, cooked10 g1.6
1 serving150 g24.5
1 cup, cooked158 g25.8
1 boil-in-bag280 g45.8

Næringsindhold (per 100g)

130
Kalorier
28.2 g
Kulhydrater
2.7 g
Protein
0.3 g
Fedt
per 100g
Kalorier130 kcal
Kulhydrater28.2 g
Sukker (i alt)0.1 g
Naturligt0.1 g
Tilsat0 g
Fiber0.4 g
Opløselig0.1 g
Uopløselig0.3 g
Protein2.7 g
Fedt0.3 g
Mættet0.05 g
Umættet0.25 g
Natrium5 mg

Forarbejdningsgrad

35%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • Glykæmisk indeks på ca. 58, hvilket er markant lavere end almindelige hvide ris, der ligger på ca. 73.
  • Næsten fedtfri: ca. 0,3 g fedt pr. 100 g tilberedt.
  • Naturligt glutenfri.
  • Stadig en stivelsesholdig fødevare: glykæmisk belastning på ca. 16 pr. 100 g tilberedt.
  • Lidt kostfibre, ca. 0,4 g pr. 100 g, da det er et poleret hvidt korn.
  • Beskedent proteinindhold, ca. 2,7 g pr. 100 g tilberedt.

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Opskrifter med Basmati ris

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Basmati ris?

Basmati ris har et glykæmisk indeks på 58 (Moderat). En kop (158 g) har en glykæmisk belastning på 25.8; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 16.4.

Er Basmati ris godt for personer med insulinresistens?

Basmati ris har et middel glykæmisk indeks (58). Den passer i moderate mængder, helst sammen med protein eller fedt; et alternativ med lavere belastning er Langkornet fuldkornsris.

Hvilken form af Basmati ris har den laveste glykæmiske belastning?

Blandt formerne af Basmati ris i denne database har kogte brune basmatiris den laveste glykæmiske belastning (12 pr. 100 g).

Tjek Basmati ris i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.