sockerfri grekisk vaniljyoghurt

GI 25 · LågtGL 1 / 100 g8/10

Lågt GI

25 GI

GL 1 per 100 g

Logi-poäng 8/10
  • högt proteininnehåll
  • innehåller icke-närande sötningsmedel

sockerfri grekisk vaniljyoghurt har ett glykemiskt index på 25, högre än vanligt Grekisk yoghurt (11).

Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Former av Grekisk yoghurt

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

sockerfri grekisk vaniljyoghurt är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

60
Kalorier
3.5 g
Kolhydrater
9.5 g
Protein
0.3 g
Fett
per 100g
Kalorier60 kcal
Kolhydrater3.5 g
Socker (totalt)2.5 g
Naturligt2.5 g
Tillsatt0 g
Fiber0.2 g
Löslig0.08 g
Olöslig0.12 g
Protein9.5 g
Fett0.3 g
Mättat0.1 g
Omättat0.2 g
Natrium45 mg

Bearbetningsgrad

60%
Måttlig
Varför detta betyg?
  • högt proteininnehåll
  • lågt sockerinnehåll
  • låg glykemisk belastning
  • innehåller icke-närande sötningsmedel
  • måttligt bearbetad
  • lågt fiberinnehåll

Allergener

Innehåller: mjölk

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för sockerfri grekisk vaniljyoghurt?

sockerfri grekisk vaniljyoghurt har ett glykemiskt index på 25 (Lågt) och en glykemisk belastning på 1 per 100 g.

Är sockerfri grekisk vaniljyoghurt bra för personer med insulinresistens?

sockerfri grekisk vaniljyoghurt har ett lågt glykemiskt index (25), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Vilken form av Grekisk yoghurt har lägst glykemisk belastning?

Bland formerna av Grekisk yoghurt i denna databas har låg fetthalt cottage cheese lägst glykemisk belastning (0.4 per 100 g).

Se sockerfri grekisk vaniljyoghurt i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.