Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Roshen 2Crack Choco Smörgåskex har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 48 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Roshen 2Crack Choco Smörgåskex bland de högsta i glykemiskt index.
Roshen 2Crack Choco Smörgåskex kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 480 kcal |
| Kolhydrater | 68g |
| Socker (totalt) | 32g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 28g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 5g |
| Fett | 20g |
| Mättat | 10g |
| Omättat | 8g |
| Natrium | 350mg |
Roshen 2Crack Choco Smörgåskex har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 48 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Roshen 2Crack Choco Smörgåskex har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Roshen 2Crack Choco Smörgåskex har en glykemisk belastning på 48 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →