Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Romesco-sås (utan bröd) har ett glykemiskt index på 20, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra other rankas Romesco-sås (utan bröd) bland de lägsta i glykemiskt index.
Romesco-sås (utan bröd) är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 210 kcal |
| Kolhydrater | 8g |
| Socker (totalt) | 4g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 3g |
| Fett | 18g |
| Mättat | 2.5g |
| Omättat | 15g |
| Natrium | 250mg |
Romesco-sås (utan bröd) har ett glykemiskt index på 20, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Romesco-sås (utan bröd) har ett lågt glykemiskt index (20), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Romesco-sås (utan bröd) har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →