Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
röda bär har ett glykemiskt index på 30, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra fruits rankas röda bär bland de lägsta i glykemiskt index.
röda bär är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 40 kcal |
| Kolhydrater | 8.5g |
| Socker (totalt) | 5.5g |
| Naturligt | 5.5g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0.9g |
| Olöslig | 2.1g |
| Protein | 1g |
| Fett | 0.3g |
| Mättat | 0.02g |
| Omättat | 0.08g |
| Natrium | 1mg |
röda bär har ett glykemiskt index på 30, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
röda bär har ett lågt glykemiskt index (30), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
röda bär har en glykemisk belastning på 3 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →