Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
röd chilipasta har ett glykemiskt index på 33, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 15 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas röd chilipasta bland de lägsta i glykemiskt index.
röd chilipasta är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 200 kcal |
| Kolhydrater | 45g |
| Socker (totalt) | 18g |
| Naturligt | 6.0g |
| Tillsatt | 12g |
| Fiber | 2.5g |
| Löslig | 0.8g |
| Olöslig | 1.8g |
| Protein | 4.5g |
| Fett | 2.5g |
| Mättat | 0.5g |
| Omättat | 2g |
| Natrium | 3300mg |
röd chilipasta har ett glykemiskt index på 33, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 15 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
röd chilipasta har ett lågt glykemiskt index (33), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
röd chilipasta har en glykemisk belastning på 15 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →