Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Riskakor med choklad har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 60 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Riskakor med choklad bland de högsta i glykemiskt index.
Riskakor med choklad kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 470 kcal |
| Kolhydrater | 75g |
| Socker (totalt) | 23g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 20g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0.9g |
| Olöslig | 2.1g |
| Protein | 5g |
| Fett | 17g |
| Mättat | 10g |
| Omättat | 7g |
| Natrium | 120mg |
Riskakor med choklad har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 60 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Riskakor med choklad har ett högt glykemiskt index (80). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Riskakor med choklad har en glykemisk belastning på 60 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →