Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Ricotta- och havrepannkakor har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 11 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas Ricotta- och havrepannkakor över genomsnittet i glykemiskt index.
Ricotta- och havrepannkakor är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 180 kcal |
| Kolhydrater | 20g |
| Socker (totalt) | 2.5g |
| Naturligt | 2.5g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2.5g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 9g |
| Fett | 7g |
| Mättat | 3g |
| Omättat | 3.5g |
| Natrium | 180mg |
Ricotta- och havrepannkakor har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 11 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Ricotta- och havrepannkakor har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Ricotta- och havrepannkakor har en glykemisk belastning på 11 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →