Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
reducerat fetthaltigt smör har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas reducerat fetthaltigt smör bland de lägsta i glykemiskt index.
reducerat fetthaltigt smör är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 400 kcal |
| Kolhydrater | 2g |
| Socker (totalt) | 1g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 1g |
| Fett | 45g |
| Mättat | 25g |
| Omättat | 20g |
| Natrium | 500mg |
reducerat fetthaltigt smör har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
reducerat fetthaltigt smör har ett lågt glykemiskt index (0), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
reducerat fetthaltigt smör har en glykemisk belastning på 0 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →