Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Osötad hallonsylt har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 12 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Osötad hallonsylt bland de lägsta i glykemiskt index.
Osötad hallonsylt är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 110 kcal |
| Kolhydrater | 26g |
| Socker (totalt) | 17g |
| Naturligt | 17.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 4.5g |
| Löslig | 1.3g |
| Olöslig | 3.2g |
| Protein | 1g |
| Fett | 0.3g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0.3g |
| Natrium | 5mg |
Osötad hallonsylt har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 12 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Osötad hallonsylt har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Osötad hallonsylt har en glykemisk belastning på 12 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →