Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Oikos Choklad Proteindryck har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas Oikos Choklad Proteindryck bland de lägsta i glykemiskt index.
Oikos Choklad Proteindryck är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 60 kcal |
| Kolhydrater | 5g |
| Socker (totalt) | 4.5g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 3.5g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 9g |
| Fett | 0.5g |
| Mättat | 0.3g |
| Omättat | 0.2g |
| Natrium | 80mg |
Oikos Choklad Proteindryck har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Oikos Choklad Proteindryck har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Oikos Choklad Proteindryck har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →