Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Nötkött med salladslök har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra meat rankas Nötkött med salladslök bland de lägsta i glykemiskt index.
Nötkött med salladslök är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 170 kcal |
| Kolhydrater | 3g |
| Socker (totalt) | 1.5g |
| Naturligt | 1.5g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.7g |
| Löslig | 0.2g |
| Olöslig | 0.5g |
| Protein | 20g |
| Fett | 9g |
| Mättat | 3.5g |
| Omättat | 4.5g |
| Natrium | 250mg |
Nötkött med salladslök har ett glykemiskt index på 0, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 0 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Nötkött med salladslök har ett lågt glykemiskt index (0), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Nötkött med salladslök har en glykemisk belastning på 0 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →