Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Mellanöstliga kryddor har ett glykemiskt index på 20, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra other rankas Mellanöstliga kryddor bland de lägsta i glykemiskt index.
Mellanöstliga kryddor är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 320 kcal |
| Kolhydrater | 58g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 34g |
| Löslig | 10.2g |
| Olöslig | 23.8g |
| Protein | 11g |
| Fett | 8g |
| Mättat | 1.2g |
| Omättat | 6.8g |
| Natrium | 120mg |
Mellanöstliga kryddor har ett glykemiskt index på 20, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Mellanöstliga kryddor har ett lågt glykemiskt index (20), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Mellanöstliga kryddor har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →