Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Marockansk fisk har ett glykemiskt index på 25, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra seafood rankas Marockansk fisk bland de lägsta i glykemiskt index.
Marockansk fisk är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 110 kcal |
| Kolhydrater | 4g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1.2g |
| Löslig | 0.4g |
| Olöslig | 0.8g |
| Protein | 15g |
| Fett | 3.5g |
| Mättat | 0.7g |
| Omättat | 2.5g |
| Natrium | 220mg |
Marockansk fisk har ett glykemiskt index på 25, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Marockansk fisk har ett lågt glykemiskt index (25), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Marockansk fisk har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →