Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
mandarinjuice har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 5 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra beverages rankas mandarinjuice bland de lägsta i glykemiskt index.
mandarinjuice är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 45 kcal |
| Kolhydrater | 10.5g |
| Socker (totalt) | 9.5g |
| Naturligt | 9.5g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.2g |
| Löslig | 0.1g |
| Olöslig | 0.1g |
| Protein | 0.6g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0.1g |
| Natrium | 1mg |
mandarinjuice har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 5 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
mandarinjuice har ett lågt glykemiskt index (50), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
mandarinjuice har en glykemisk belastning på 5 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →