Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
majsmjöl har ett glykemiskt index på 68, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 54 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas majsmjöl över genomsnittet i glykemiskt index.
majsmjöl är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 370 kcal |
| Kolhydrater | 79g |
| Socker (totalt) | 0.6g |
| Naturligt | 0.6g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 7.3g |
| Löslig | 2.2g |
| Olöslig | 5.1g |
| Protein | 7g |
| Fett | 3.9g |
| Mättat | 0.6g |
| Omättat | 3.3g |
| Natrium | 7mg |
majsmjöl har ett glykemiskt index på 68, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 54 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
majsmjöl har ett måttligt glykemiskt index (68). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
majsmjöl har en glykemisk belastning på 54 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →