Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
majsmakaron har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 49 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas majsmakaron över genomsnittet i glykemiskt index.
majsmakaron är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 350 kcal |
| Kolhydrater | 75g |
| Socker (totalt) | 1g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 6g |
| Fett | 1.5g |
| Mättat | 0.3g |
| Omättat | 1.2g |
| Natrium | 5mg |
majsmakaron har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 49 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
majsmakaron har ett måttligt glykemiskt index (65). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
majsmakaron har en glykemisk belastning på 49 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →