Espresso

Espresso

Inget glykemiskt index9/10

Glykemiskt index ej uppmätt än

1.7 g kolhydrater per 100 g
Logi-poäng 9/10
  • En enkel espresso på 30 ml innehåller cirka 3 kcal och inget socker eller fett.
  • Cirka 212 mg koffein per 100 ml, ungefär 64 mg i en enkel espresso.

Espresso har inget uppmätt glykemiskt index än. Innehåller 1.7 g kolhydrater per 100 g.

Granskad 6 aug. 2026 · Källor: USDA FoodData Central #171891 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Istället för detta

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Espresso är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGram
1 ristretto (20 ml)20 g
1 fl oz30 g
1 single espresso (30 ml)30 g
1 double espresso (60 ml)60 g

Näringsvärden (per 100g)

9
Kalorier
1.67 g
Kolhydrater
0.12 g
Protein
0.18 g
Fett
per 100g
Kalorier9 kcal
Kolhydrater1.67 g
Socker (totalt)0 g
Naturligt0 g
Tillsatt0 g
Fiber0 g
Löslig0 g
Olöslig0 g
Protein0.12 g
Fett0.18 g
Mättat0 g
Omättat0 g
Natrium5 mg

Bearbetningsgrad

30%
Minimal
Varför detta betyg?
  • En enkel espresso på 30 ml innehåller cirka 3 kcal och inget socker eller fett.
  • Den bidrar inte till måltidens glykemiska belastning.
  • Innehåller polyfenoler såsom klorogensyror, precis som bryggkaffe.
  • Cirka 212 mg koffein per 100 ml, ungefär 64 mg i en enkel espresso.
  • Koffein sent på dagen kan göra det svårare att somna.
  • Socker, sirap och mjölk i espressodrycker, inte själva espresson, står för de flesta kalorierna.

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Espresso?

Det glykemiska indexet för Espresso har ännu inte uppmätts. Innehåller 1.7 g kolhydrater per 100 g.

Är Espresso bra för personer med insulinresistens?

Det glykemiska indexet för Espresso är inte uppmätt. Med 1.7 g kolhydrater per 100 g bör portionsstorleken beaktas.

Se Espresso i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.