Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Amerikansk persimon har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 9 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra fruits rankas Amerikansk persimon bland de lägsta i glykemiskt index.
Amerikansk persimon är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 70 kcal |
| Kolhydrater | 18.6g |
| Socker (totalt) | 12.5g |
| Naturligt | 12.5g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 3.6g |
| Löslig | 1.1g |
| Olöslig | 2.5g |
| Protein | 0.6g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0.03g |
| Omättat | 0.17g |
| Natrium | 1mg |
Amerikansk persimon har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 9 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Amerikansk persimon har ett lågt glykemiskt index (50), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Amerikansk persimon har en glykemisk belastning på 9 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →