Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Alkoholfri rieslingvin har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2.7 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra beverages rankas Alkoholfri rieslingvin bland de lägsta i glykemiskt index.
Alkoholfri rieslingvin är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 25 kcal |
| Kolhydrater | 6g |
| Socker (totalt) | 5.5g |
| Naturligt | 5.5g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 0g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 5mg |
Alkoholfri rieslingvin har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2.7 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Alkoholfri rieslingvin har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Alkoholfri rieslingvin har en glykemisk belastning på 2.7 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →