Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Alkoholfri öl lime-mint har ett glykemiskt index på 40, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra beverages rankas Alkoholfri öl lime-mint bland de lägsta i glykemiskt index.
Alkoholfri öl lime-mint är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 20 kcal |
| Kolhydrater | 4.5g |
| Socker (totalt) | 4g |
| Naturligt | 0.5g |
| Tillsatt | 3.5g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 0g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 5mg |
Alkoholfri öl lime-mint har ett glykemiskt index på 40, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Alkoholfri öl lime-mint har ett lågt glykemiskt index (40), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Alkoholfri öl lime-mint har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →