Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Agar-gelé med erytritol har ett glykemiskt index på 5, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Agar-gelé med erytritol bland de lägsta i glykemiskt index.
Agar-gelé med erytritol är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 35 kcal |
| Kolhydrater | 8g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1.5g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 0.5g |
| Fett | 0.1g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0.1g |
| Natrium | 5mg |
Agar-gelé med erytritol har ett glykemiskt index på 5, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Agar-gelé med erytritol har ett lågt glykemiskt index (5), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Agar-gelé med erytritol har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →