Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
majsmjöl ostpudding har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 16 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas majsmjöl ostpudding över genomsnittet i glykemiskt index.
majsmjöl ostpudding är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 180 kcal |
| Kolhydrater | 25g |
| Socker (totalt) | 5g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 2g |
| Fiber | 1.2g |
| Löslig | 0.4g |
| Olöslig | 0.8g |
| Protein | 7g |
| Fett | 6g |
| Mättat | 3g |
| Omättat | 3g |
| Natrium | 220mg |
majsmjöl ostpudding har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 16 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
majsmjöl ostpudding har ett måttligt glykemiskt index (65). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
majsmjöl ostpudding har en glykemisk belastning på 16 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →