Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
100% fullkornswrap (låg GI, hög fiber) har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 18 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas 100% fullkornswrap (låg GI, hög fiber) bland de lägsta i glykemiskt index.
100% fullkornswrap (låg GI, hög fiber) är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 250 kcal |
| Kolhydrater | 41g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 7g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 9g |
| Fett | 3.5g |
| Mättat | 0.6g |
| Omättat | 2.9g |
| Natrium | 350mg |
100% fullkornswrap (låg GI, hög fiber) har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 18 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
100% fullkornswrap (låg GI, hög fiber) har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
100% fullkornswrap (låg GI, hög fiber) har en glykemisk belastning på 18 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →