Ranskalaiset perunat

Ranskalaiset perunat

GI 75 · KorkeaGL 32.6 / annos4/10

Korkea GI

75 GI

GL 32.6 / annos (117 g) · GL 27.9 / 100 g

Logi-pisteet 4/10
  • Noin 3,8 g kuitua / 100 g, peräisin itse perunasta
  • Energiatiheä: noin 310 kcal / 100 g, keskikokoinen annos (117 g) on noin 365 kcal

Ranskalaiset perunat glykeeminen indeksi on 75 (Korkea). Yksi annos (117 g) lisää glykeemistä kuormaa 32.6.

Tarkistettu 31.7.2026 · Lähteet: USDA FoodData Central #170698 , Logi Nutrition Team · Ei korvaa terveydenhuollon ammattilaisen ohjeita · Ilmoita virheestä

Tämän sijaan

Ranskalaiset perunat muodot

Logi · Insuliiniresistenssin hallinta

Laske verensokeriasi älykkäämmillä ruokavalinnoilla

Ranskalaiset perunat on yksi 11 149 ruoasta, jonka Logi pisteyttää, kun valokuvaat aterian — annoksen kanssa.

Jatka selaimessa
Logi app, food index screen
Annokset
AnnosGrammaaGL
1 serving small71 g19.8
1 serving medium117 g32.6
1 serving large154 g43

Ravintoarvot (per 100g)

312
Kalorit
41 g
Hiilihydraatit
3.4 g
Proteiini
15 g
Rasva
per 100g
Kalorit312 kcal
Hiilihydraatit41 g
Sokerit (yhteensä)0.3 g
Luonnolliset0.3 g
Lisätyt0 g
Kuitu3.8 g
Liukoinen1.1 g
Liukenematon2.7 g
Proteiini3.4 g
Rasva15 g
Tyydyttyneet2.3 g
Tyydyttymättömät12 g
Natrium210 mg

Jalostettu taso

90%
Erittäin jalostettu
Miksi tämä pistemäärä?
  • Noin 3,8 g kuitua / 100 g, peräisin itse perunasta
  • Noin 580 mg kaliumia / 100 g
  • Kasviöljyssä paistettu, suurin osa rasvasta on tyydyttymätöntä: noin 2,3 g tyydyttynyttä rasvaa / 100 g
  • Energiatiheä: noin 310 kcal / 100 g, keskikokoinen annos (117 g) on noin 365 kcal
  • Korkea glykeeminen kuorma, noin 31 / 100 g (GI noin 75)
  • Noin 15 g rasvaa / 100 g, imeytynyt paistoöljystä

Allergeenit

Ei EU-14-allergeeneja

Matala-GI-reseptit Logi Food Coachissa

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Ranskalaiset perunat glykeminen indeksi?

Ranskalaiset perunat glykeeminen indeksi on 75 (Korkea). Yksi annos (117 g) glykeeminen kuorma on 32.6; 100 g:ssa glykeeminen kuorma on 27.9.

Sopiiko Ranskalaiset perunat insuliiniresistenssiä sairastaville?

Ranskalaiset perunat glykeeminen indeksi on korkea (75) ja nostaa verensokeria nopeasti. Matalamman kuorman vaihtoehto on Ilmassa paistetut ranskalaiset.

Millä Ranskalaiset perunat muodolla on matalin glykeeminen kuorma?

Tämän tietokannan Ranskalaiset perunat muodoista Ilmassa paistetut ranskalaiset sisältää matalimman glykeemisen kuorman (21.5 / 100 g).

Katso Ranskalaiset perunat Logi-sovelluksessa annoksesi kanssa.

Food diary cheat sheet

Ilmainen PDF — 3 sivua

Viikoittainen ruokapäiväkirjasi

Seuraa aterioita, glykeemistä kuormaa ja mielialaa. Huomaa kaavat 3 viikossa.

Ei roskapostia. Peru milloin tahansa.