Tørret salvie

Tørret salvie

GI 5 · LavtGL 0.2 / teske8/10

Lav GI

5 GI

GL 0.2 pr. typisk teske (5 g) · GL 3 pr. 100 g

Logi-score 8/10
  • Usædvanligt højt fiberindhold
  • Meget højt indhold af kulhydrater

Tørret salvie har et glykæmisk indeks på 5 (Lavt). En typisk teske (5 g) giver en glykæmisk belastning på 0.2.

Opdateret 4. jul. 2026 · Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Tørret salvie er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

315
Kalorier
60.7 g
Kulhydrater
10.6 g
Protein
12.8 g
Fedt
per 100g
Kalorier315 kcal
Kulhydrater60.7 g
Sukker (i alt)1.7 g
Naturligt1.7 g
Tilsat0 g
Fiber40.3 g
Opløselig12.1 g
Uopløselig28.2 g
Protein10.6 g
Fedt12.8 g
Mættet7 g
Umættet5.8 g
Natrium11 mg

Forarbejdningsgrad

20%
Minimal
Hvorfor denne score?
  • Usædvanligt højt fiberindhold
  • God kilde til plantebaseret protein
  • Meget højt indhold af kulhydrater
  • Indeholder mættede fedtsyrer

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Opskrifter med Tørret salvie

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Tørret salvie?

Tørret salvie har et glykæmisk indeks på 5 (Lavt). En typisk teske (5 g) har en glykæmisk belastning på 0.2; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 3.

Er Tørret salvie godt for personer med insulinresistens?

Tørret salvie har et lavt glykæmisk indeks (5), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvordan påvirker Tørret salvie blodsukker?

Tørret salvie har en glykæmisk belastning på 3 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.

Tjek Tørret salvie i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.