Ristet løg

Ristet løg

GI 15 · LavtGL 3 / kop8/10

Lav GI

15 GI

GL 3 pr. typisk kop (150 g) · GL 2 pr. 100 g

Logi-score 8/10
  • Lav glykæmisk belastning
  • Lavt proteinindhold

Ristet løg har et glykæmisk indeks på 15, det samme som almindelig Hel løg (15). En typisk kop (150 g) giver en glykæmisk belastning på 3.

Opdateret 3. jul. 2026 · Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af Hel løg

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Ristet løg er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

57
Kalorier
13.34 g
Kulhydrater
1.57 g
Protein
0.14 g
Fedt
per 100g
Kalorier57 kcal
Kulhydrater13.34 g
Sukker (i alt)6.06 g
Naturligt6.1 g
Tilsat0 g
Fiber2.43 g
Opløselig0.7 g
Uopløselig1.7 g
Protein1.57 g
Fedt0.14 g
Mættet0.03 g
Umættet0.03 g
Natrium4 mg

Forarbejdningsgrad

25%
Minimal
Hvorfor denne score?
  • Lav glykæmisk belastning
  • Lavt kalorieindhold
  • Naturligt plantebaseret produkt
  • Lavt proteinindhold
  • Potentielt tab af visse vitaminer under bagning

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Ristet løg?

Ristet løg har et glykæmisk indeks på 15 (Lavt). En typisk kop (150 g) har en glykæmisk belastning på 3; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 2.

Er Ristet løg godt for personer med insulinresistens?

Ristet løg har et lavt glykæmisk indeks (15), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Hel løg har den laveste glykæmiske belastning?

Blandt formerne af Hel løg i denne database har Dåse løg den laveste glykæmiske belastning (0.6 pr. 100 g).

Tjek Ristet løg i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.