Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grønne bordoliven har et glykæmisk indeks på 15, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 1 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre fruits rangerer Grønne bordoliven blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grønne bordoliven er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 145 kcal |
| Kulhydrater | 3.8g |
| Sukker (i alt) | 0g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 3.3g |
| Opløselig | 1g |
| Uopløselig | 2.3g |
| Protein | 1g |
| Fedt | 15.3g |
| Mættet | 2g |
| Umættet | 12.7g |
| Natrium | 1556mg |
Grønne bordoliven har et glykæmisk indeks på 15, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 1 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grønne bordoliven har et lavt glykæmisk indeks (15), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grønne bordoliven har en glykæmisk belastning på 1 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →