Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøn banan har et glykæmisk indeks på 42, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 6 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre fruits rangerer Grøn banan blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøn banan er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 89 kcal |
| Kulhydrater | 22.8g |
| Sukker (i alt) | 12g |
| Naturligt | 12.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 2.6g |
| Opløselig | 0.8g |
| Uopløselig | 1.8g |
| Protein | 1.1g |
| Fedt | 0.3g |
| Mættet | 0.1g |
| Umættet | 0.2g |
| Natrium | 1mg |
Grøn banan har et glykæmisk indeks på 42, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 6 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøn banan har et lavt glykæmisk indeks (42), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøn banan har en glykæmisk belastning på 6 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →